Asociace výrobců minerální izolace, z.s.


Navigace

Naše publikace

  • kniha: Akustick8 příčka mezi byty
  • kniha: Dřevostavby s minerální izolací
  • kniha: AVMI - správný krok k úsporám je zateplení
Nejlepší energie je ta,
kterou ušetříme.

Naše činnost / Tiskové zprávy


8. března 2016, Praha

V 86 procentech inzerátů chybí údaj o energetické náročnosti nebo je nahrazen nejhorší třídou G

Pouze 14 procent inzerátů na pronájem obsahuje relevantní údaj o energetické náročnosti nabízené nemovitosti. V 59 procentech případů realitní kanceláře sice tento povinný údaj zveřejňují, ale uvádějí mimořádně nehospodárnou třídu G. Téměř ve třetině inzerátů informace chybí. Rozdíl v nákladech na energie mezi třídou A a G přitom může dosáhnout až 90 procent ročně, zásadní je technický stav budovy a kvalitní tepelná izolace.

Chybí, chybí, chybí, G, G, G, G, G, B… Takhle vypadá aktuální „inventura“ evidence průkazů energetické náročnosti budov (PENB) u inzerátů s nabídkou pronájmu nemovitosti na webech největších českých a několika regionálních realitních kanceláří. Povinnost uvádět třídu energetické náročnosti přitom platí u pronájmu rodinných domů již od 1. července 2015 a pro pronájem bytů a kanceláří nově od 1. ledna 2016. Právě zveřejněný průzkum Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) zjistil, že v inzerci RK systém energetických průkazů dosud nefunguje.

AVMI v polovině února prověřila celkem 301 inzerátů s nabídkou pronájmu bytu, rodinného domu či kanceláře u 14 realitních kanceláří, většinou s celorepublikovou působností. „Pouze u 14 procent inzerátů s nabídkou pronájmu realitní kanceláře uvádějí odpovídající energetickou třídu, 27 procent zkontrolovaných inzerátů je bez energetického průkazu a zbylých 59 procent nabídek sice splňuje zákonnou povinnost, ale využívá úlevy a uvádí nejhorší třídu G,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Nejlépe v průzkumu obstály realitní kanceláře M&M reality, Reality IQ a Coloseum nemovitosti, které měly energetický průkaz u všech namátkou zkontrolovaných inzerátů, ačkoli často třídu G. Naopak RK EVROPA neměla povinný údaj u 21 z 25 inzerátů, které u ní AVMI prověřila. Tabulka s podrobnými údaji a shrnutí výsledků je k dispozici v souboru Tabulka .

Inventura energetických štítků u inzerátů RK k pronájmu
Realitní kancelářShrnutí výsledkůCelkové výsledky
AAABYTY.CZ 22 inzerátů: 14xG, 6xchybí, 2xOK 1xA, 1xB, 14xG, 6xchybí
M&M reality 25 inzerátů: 21xG, 4xOK 1xB, 3xC, 21xG
RK EVROPA 25 inzerátů: 4xG, 21xchybí 4xG, 21xchybí
MAXIMA 25 inzerátů: 19xG, 3xchybí, 3xOK 1xB,1xC, 1xF, 19xG, 3xchybí
RE/MAX 25 inzerátů: 17xG, 1xchybí, 7xOK 1xA,2xB, 3xC, 1xD, 17xG, 1xchybí
Century 21 25 inzerátů: 14xG, 5xchybí, 6xOK 1xB, 3xC, 1xD, 1xF, 14xG, 5xchybí
Reality IQ 25 inzerátů:23xG, 2xOK 1xC, 1xD, 23xG
Coloseum nemovitosti 24 inzerátů: 23xG, 1xOK 1xC, 23xG
Dům realit 25 inzerátů: 12xG, 9xchybí, 4xOK 3xD, 1xE, 12xG, 9xchybí
Fiedler reality 14 inzerátů: 7xG, 3xchybí, 4xOK 3xB, 1xC, 7xG, 3x chybí
Omega reality 9 inzerátů: 5xG, 4xchybí 5xG, 4xchybí
STING 25 inzerátů: 7xG, 13xchybí, 5xOK 1xB, 4xC, 7xG, 13xchybí
INSTINKT reality 18 inzerátů: 11xG, 4xchybí, 3xOK 3xC, 11xG, 4xchybí
Zbraslavská realitní kancelář 14 inzerátů: 1xG, 12xchybí, 1xE 1xE, 1xG, 12xchybí
Celkem 301 inzerátů: 178xG, 81xchybí, 42xOK
Zdroj: weby RK, AVMI (13.-16.2.2016) Poznámka: shrnutí výsledků, podrobná data zde (link)

 

Novostavba, luxusní rodinná vila i moderní kancelář – vše v nejhorší energetické třídě G

V inzerátech nemovitostí k pronájmu se v souvislosti s energetickým průkazem objevují také „perly“ typu byt v novostavbě, luxusní nadstandardní rodinná vila, dům po kompletní rekonstrukci či moderní kanceláře v Praze 4 Chodově – vše s energetickou třídou G, tedy spotřebou, která přibližně odpovídá třicet let staré a dosud nezrekonstruované nemovitosti.

Případně realitky zájemce o pronájem informují, že PENB nahrazují roční vyúčtování za energie. To je sice možné, ale až při podpisu nájemní smlouvy, nikoli v inzerátu samotném. Pokud majitel nemovitosti realitní kanceláři PENB nedodá, ta je povinna v inzerci uvést nejhorší energetickou třídu G. Povinnost zveřejnit energetickou třídu v inzerátu na pronájem nemovitosti v případě rodinných domů platí již osm měsíců, u bytů a kanceláří pak necelé dva měsíce.

„Pokud pronájem nemovitost zprostředkovává realitní kancelář, zodpovídá za zveřejnění informace o energetické náročnosti budovy ona. V případě absence tohoto údaje jí hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun,“ upozorňuje Marcela Kubů. Výjimkou jsou pronájmy bytů v družstevním vlastnictví, pro které povinnost předkládat průkaz ze zákona neexistuje vzhledem k tomu, že právně jde o podnájem, nikoli pronájem.

Náklady na energie se podle třídy mohou lišit až o desetitisíce korun ročně

Přestože některé realitní kanceláře, developeři i sami majitelé nemovitostí považují průkaz energetické náročnosti budovy za zbytečnou byrokracii a administrativu, jeho existence má své opodstatnění. „Pokud spotřebitel kupuje auto, nebo domácí spotřebič, je obvykle spotřeba či energetická třída jedním ze zásadních kritérií jeho výběru. Obdobně by to mělo být také v případě nemovitostí, kde jsou náklady na energie mnohem vyšší,“ konstatuje Marcela Kubů. Je jen otázkou času, kdy zájemci o nemovitost energetickou třídu začnou zohledňovat a byty a domy v mimořádně nehospodárné třídě G budou prakticky neprodejné či nepronajmutelné, nebo jen za zlomek možné ceny.

S technickým stavem nemovitosti, potažmo energetickou třídou pak úzce souvisejí provozní náklady. Energetický specialista, při zpracování PENB zkoumá, kolik energie ročně nemovitost spotřebuje na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení aneb na kolik peněz vyjde její roční provoz. „Zásadní položkou jsou přitom výdaje na vytápění, které tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie. Roční účet za teplo se podle toho, zda má nemovitost kvalitní tepelnou izolaci, či nikoli, může lišit o tisíce až desetitisíce korun. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu na platbách za energie činit i 30 000 korun ročně,“ uzavírá Marcela Kubů.