Asociace výrobců minerální izolace, z.s.


Navigace

Naše publikace

  • kniha: Akustick8 příčka mezi byty
  • kniha: Dřevostavby s minerální izolací
  • kniha: AVMI - správný krok k úsporám je zateplení
Nejlepší energie je ta,
kterou ušetříme.

Minerální izolace / ProdyšnostMINERÁLNÍ IZOLACE „DÝCHÁ“

Zákazníci často upřednostňují minerální izolace před jinými materiály kvůli prodyšnosti. Co však konkrétně znamená, že „minerální izolace dýchá“?

Jednoduchým přirovnáním je například všem dobře známé sušení prádla. Na topení uschne mokré prádlo poměrně rychle, teplý vzduch totiž do sebe vstřebá vlhkost z oblečení a prádlo se tím vysuší. Pokud však na sebe umístíte více vrstev, proces schnutí bude výrazně delší. Důvodem je výrazně větší vrstva prádla a tím pomalejší odvod vlhkosti. Jakmile se naopak prádlo rozloží, vlhkost může snáze odcházet pryč a proces vysoušení se urychlí.

Obdobný proces vysoušení probíhá všude, kde je vlhko – na louce po dešti, v koupelně po sprše apod. Jak ale řešit tento problém v šikmé střeše, kde není topení a ani vzduch tam nemůže příliš proudit?

Právě použitím minerálních izolací, které mají z hlediska prostupu vlhkosti stejné parametry jako vzduch a nijak jí nebrání. Pokud opět použijeme názorný příklad – stejně jako proteče voda proutěným košem, odejde i vodní pára přes minerální izolaci. Spletitá síť vláken vlhkosti nijak nebrání v jejím úniku pryč.

Důležitost prodyšnosti u staveb

Dnešní proces výstavby je velmi rychlý. V případě, že před montáží krytiny do střechy zaprší, může dřevo (krokve či prkna) navlhnout. Pokud rychle nevyschne, hrozí riziko, že se zde objeví plísně či houba a celý krov zničí.

Špatný typ tepelné izolace či pojistné hydroizolace patří mezi nejčastější důvody vzniku těchto problémů. Proto je tak důležité zvolit prodyšný materiál. Přes minerální izolaci voda projde bez jakéhokoli omezení. Materiál tak v maximální míře přispívá tomu, že je konstrukce trvale suchá.